Vigtigste Behandling

Forskel fra Loratadin fra Suprastin

Det farmaceutiske marked tilbyder en række lægemidler til at lindre allergi symptomer. Ansatte på apoteker rådgiver ofte Loratadine og Suprastin som de mest populære lægemidler. Hvis du har problemer med dit valg, kan du kontakte din læge eller blive bekendt med oplysninger om disse lægemidler.

Det farmaceutiske marked tilbyder en række lægemidler til at lindre allergi symptomer. Apotekets medarbejdere rådgiver ofte Loratadine og Suprastin.

Karakteristika for stoffer

loratadin

Den aktive bestanddel af lægemidlet er loratadin. Frigivelsesformularer - tabletter (10 mg) og oral sirup (5 mg pr. 5 ml).

Den aktive bestanddel har en stærk antihistamin effekt, da det er en blokering af de tilsvarende receptorer. Lægemidlet begynder at virke hurtigt - inden for en halv time efter indtagelse. Den største effekt opnås om 8-12 timer og varer lang tid - 24 timer eller mere.

Under lægemidlets virkning elimineres kløe og andre symptomer på en allergisk reaktion. Lægemidlet har antiexudativ virkning.

Loratadine er ordineret til sådanne problemer:

  • Allergisk rhinitis - en der udvikler sig i allergisæsonen, og en der plager patienten hele året;
  • conjunctivitis, urticaria;
  • angioødem;
  • allergi, der udvikler sig på baggrund af insektbid;
  • dermatose - allergisk, kontakt;
  • kronisk eksem
  • pseudoallergiske syndromer.

Lægemidlet anbefales ikke til brug under amning og graviditet, børn under 2 år. Loratadin anvendes ikke til behandling af patienter, der har øget følsomhed over for stoffets aktive eller ekstra stoffer. I tilfælde af lever- og nyresygdomme er medikamentet ikke tilladt at modtage, men underlagt korrektion af den dosis, som lægen vælger under hensyntagen til patientens helbredstilstand.

Mulige bivirkninger af Loratadine, der opstår på baggrund af hans indtag:

  • fordøjelsessystem - kvalme og opkastning, i sjældne tilfælde, leverproblemer;
  • centralnervesystemet - hovedpine, træthed;
  • hjerte-kar-systemet - takykardi.

Nogle gange klager patienter på udslæt på huden, alopeci.

Lægemidlet Lorotadin anbefales ikke til brug under amning og graviditet, børn under 2 år.

suprastin

Den aktive komponent i Suprastin er chloropyraminhydrochlorid. Lægemidlet har 2 former for frigivelse: tabletter (25 mg) og injektionsvæske, opløsning (20 mg pr. 1 ampul).

Den aktive bestanddel er en analog af pyribenzamin, som betragtes som et klassisk antiallergisk lægemiddel. Foruden antihistamin effekten har Suprastin en antiemetisk virkning, og har også antispasmodiske og antikolinerge egenskaber.

Virkningen af ​​lægemidlet begynder hurtigt - efter 15-30 minutter efter at have taget en pille eller en injektion. Den maksimale effekt observeres i løbet af den første time, og virkningen af ​​lægemidlet varer op til 6 timer.

Anbefalinger til brug Suprastin:

  • allergisk rhinitis, der udvikler sig i allergisæsonen eller året rundt;
  • serumsygdom
  • urticaria, conjunctivitis;
  • kløende hud, kontaktdermatitis;
  • eksem, der forekommer kronisk eller er i den akutte fase
  • allergi - mad, stof, manifesteret af insektbid;
  • Quincke's ødem (kun til injektion).

Lægemidlet er forbudt at tage under graviditet og amning, et angreb af bronchial astma, intolerance over for stoffets komponenter. Tabletter er kontraindiceret hos børn op til 3 år og injektioner - nyfødte.

Patienter med nedsat lever- og nyrefunktion, ældre og svækkede patienter kan tage Suprastin, men en standarddosisjustering er påkrævet.

På baggrund af terapi kan der udvikles bivirkninger:

  • hæmatopoietisk system - anæmi, leukopeni, ændringer i blodets sammensætning;
  • centralnervesystem - øget døsighed, træthed, hovedpine, svimmelhed, krampe mv.
  • sygeorganer - øget intraokulært tryk
  • kardiovaskulær system - sænkning af blodtryk, hjertesvigt;
  • fordøjelsessystem - tør mund, ubehag i maven, nedsat afføring, kvalme og opkastning, appetitproblemer;
  • urinveje - problemer med vandladning
  • muskuloskeletale system - muskelsvaghed.

Foruden antihistamin effekten har Suprastin en antiemetisk virkning, og har også antispasmodiske og antikolinerge egenskaber.

Sammenligning: forskellen mellem Loratadin og Suprastin

På trods af at stofferne er antiallergiske stoffer, er de forskellige fra hinanden.

lighed

Virkemekanismen for begge lægemidler sigter mod at blokere H1-histaminreceptorer, så stofferne har de samme virkninger - antihistamin og antiallergisk.

Suprastin og Loratadin er ens i deres indikationer til brug. Begge stoffer har samme form for frigivelse - tabletter.

forskelle

Forskellen mellem Suprastin og Loratadine er som følger:

  • sammensætningen af ​​lægemidler er anderledes;
  • frigivelsesformen - foruden tabletter tilbydes Loratadin i form af sirup og Suprastin i form af opløsning til injektioner;
  • Suprastin fremstilles i Ungarn, og det andet lægemiddel produceres af flere russiske virksomheder;
  • Suprastin har flere indikationer og kontraindikationer til brug, og på baggrund af dets administration er bivirkninger mere tilbøjelige til at udvikle sig;
  • Loratadin har længere virkningstid - 24 timer, med det andet lægemiddel er det meget mindre - op til 6 timer;
  • Suprastin daglig dosis - 75-100 mg, det andet lægemiddel - 10 mg.

Hvad er mere effektivt og stærkere

På spørgsmålet om hvilken af ​​stofferne der vil være mere effektive i et bestemt tilfælde vil lægen kunne svare efter identifikation af det kliniske billede. Lægen tager også hensyn til patientens sundhedstilstand, hans alder og andre faktorer.

Hvordan kan hjælpe med STD'er?

Seksuelt overførte sygdomme ledsager ofte kløe og brænding. Antiallergiske stoffer, herunder Suprastin og Loratadin, hjælper med at håndtere disse symptomer, men de kan ikke stoppe den inflammatoriske proces.

Hvad er billigere

Omkostningerne ved Loratadine - fra 15 rubler. afhængigt af frigivelsesform og fabrikant. Suprastin vil koste mere - fra 120 rubler.

Salgsvilkår for apotek

Begge lægemidler kan købes uden læge recept, bortset fra injektionsvæske, opløsning.

Hvad er bedre - Loratadin eller Suprastin

Begge stoffer har deres fordele og ulemper. Suprastin har flere bivirkninger, men det er praktisk, fordi det kommer i form af en løsning.

For alvorlige allergier (for eksempel anafylaktisk shock), vil patienten ikke være i stand til at tage en pille, han har brug for en injektion.

Fordelene ved det andet lægemiddel er dets gode tolerabilitet, fraværet af en hypnotisk virkning, tilstedeværelsen af ​​et barns frigivelsesform (sirup) og prisoverkommelighed. Mængden af ​​lægemidlet er fraværet af injicerbar frigivelsesform.

Vælg en mere egnet medicin vil hjælpe lægen.

barn

Ved valg af medicin til børn bør deres alder overvejes. Loratadine kan anvendes til behandling af børn fra 2 år og Suprastin kun fra 3 år. Det første lægemiddel er tilgængeligt i form af sirup, hvilket er praktisk at tage barnet.

Men den endelige beslutning om valget af lægemidlet kan kun foretages af lægen, som vil undersøge patienten.

Med allergier

Undersøgelser har vist, at Loratadin klarer sig hurtigere med allergiske symptomer sammenlignet med 1. generations lægemidler, som omfatter Suprastin.

Er stofferne kompatible?

Begge stoffer har samme virkning, så det er ikke fornuftigt at tage dem på samme tid. Men du kan erstatte et stof med en anden. Ofte begynder behandlingen med Suprastin, men så erstattes den af ​​Loratadine på grund af det store antal bivirkninger af den første.

Læger anmeldelser om Loratadine og Suprastin

Fedor, terapeut, 51, Kostroma: "Begge stoffer er effektive. Patienter, der tager Loratadine, klager mindre ofte på bivirkninger. "

Valentina, 44, allergiker, Saratov: "Jeg anbefaler Loratadin oftere end andre stoffer, men Suprastin er mere egnet til nogle patienter. Bivirkninger er mundtørhed, kvalme, svimmelhed. "

Patienters udtalelse

Maxim, 37 år gammel, Novocherkassk: "Om sommeren lider jeg ofte af allergier over for mygbidder og midges. Suprastin undslippe tidligere, men hans nyrer begyndte at gøre ondt på ham. Lægen rådede Loratadin og sagde, at handlingen er den samme, og prisen er lavere. Så det viste sig. Det hjælper godt, og det er billigt. Nyreproblemer eksisterer ikke længere. "

Alina, 27, Magadan: "Jeg tog altid Suprastin med allergier. Han ønskede hele tiden at sove. For nylig rådede lægen Loratadin. Dette lægemiddel er meget bedre. Hjælper godt, søvn trækker ikke. "

Loratadine når hoste

Hilsner! Mit navn er
Michael, jeg vil gerne udtrykke min nåde til dig og dit websted.

Endelig var jeg i stand til at slippe af med allergiske reaktioner på sæsonbestemt, dyrehår. Jeg leder en aktiv livsstil, leve og nyd hvert øjeblik!

Fra en alder af 35 år begyndte de første symptomer på allergi på grund af en stillesiddende og stillesiddende livsstil, at han først begyndte at nyse, ved konstatering af sin kat, at han var konstant apati og svaghed hersker i huset. Da hun blev 38 år gammel, blev alt mere kompliceret, nysen selv på blomster. Rejser til lægerne gav ingen mening, brugte kun mange penge og nerver, jeg var på randen af ​​en nervøs sammenbrud, alt var meget dårligt.

Alt ændrede sig, da konen kom over en enkelt konsultation med en læge. Uanset hvor meget jeg takker hende for det. Dette svar ændrede bogstaveligt mit liv. De sidste 2 år begyndte at bevæge sig mere, blev involveret i sport, og vigtigst af alt blev livet bedre. Min kone og jeg er glade, vi har en anden hund.

Det er ligegyldigt, om du har de første symptomer eller lider af allergier i lang tid, tag 5 minutter og læs denne artikel, garanterer du, at du ikke vil fortryde det.

Loratadin er et effektivt antihistaminlægemiddel, der hjælper med at eliminere udviklingen af ​​en akut allergisk reaktion.

Dette antiallergiske middel anbefales at bruges til forskellige manifestationer, både sæsonbetingede og året rundt allergier. Loratadin hjælper effektivt med at klare et allergisk udslæt på kroppens hud såvel som alvorlig kløe.

Lægemidlet har en god anti-allergisk virkning i forskellige allergiske manifestationer af insektbid.

Drug effekt begynder efter 25-30 minutter. efter intern administration af loratadin og fortsætter som regel i 8-10 timer

Vigtigste indikationer for brug af Loratadine:

Jeg har været involveret i behandling og forebyggelse af allergier i mange år. Jeg kan trygt sige, at allergier næsten altid ikke kan behandles, selv i ungdomsårene.

Den klassiske definition af allergi siger, at det er "overfølsomhed af immunsystemet", men mere præcist at sige - "en fejlagtig reaktion af immunsystemet." Det er essensen af ​​allergi - en fejltagelse. Helt ufarlige stoffer: støv, hudskalaer, mad, pollen - opfattes af immunsystemet som de værste fjender, der ledsages af en voldsom reaktion, der ødelægger disse harmløse stoffer, og samtidig beskadiger cellerne og vævene, hvilket endda kan føre til døden.

Det eneste middel, jeg vil rådgive, og det er officielt anbefalet af Sundhedsministeriet til forebyggelse af allergi er Allegard allergimedicin. Dette lægemiddel tillader på kortest mulig tid, bogstaveligt talt fra 4 dage, at glemme den forfalskede allergi, og inden for et par måneder vil det i lang tid blive muligt at glemme alle allergiske reaktioner. Desuden kan alle indbyggere i Den Russiske Føderation og SNG inden for rammerne af det føderale program modtage det gratis.

  • allergisk form for dermatose;
  • Sæsonbetinget eller helårs allergisk rhinitis (løbende næse);
  • urticaria (lys rødt allergisk udslæt på huden);
  • allergisk konjunktivitis;
  • bronchial astma
  • angioødem;
  • allergisk reaktion på insektbid.

OBS! Før du bruger Loratadine anbefales det at konsultere en læge!

Et antiallergisk lægemiddel fremstilles i form af tabletter, sirup, samt en opløselig suspension til intern administration.

Hvordan drikker loratadin?

Den daglige dosis Loratadine til en voksen er 1 ton (10 mg.) 1-2 p. før måltider afhængigt af sværhedsgraden af ​​den allergiske reaktion. Minimumsintervallet (længden af ​​tid) mellem lægemidlet bør være mindst 5-6 timer.

Børn Loratadine må tage fra 2 år, mens den maksimale daglige dosis af lægemidlet ikke må overstige mere end 2,5 / 5 mg. (1 / 4-1 / 2 tabletter afhængigt af barnets alder).

Loratadinindtagelsens varighed bestemmes udelukkende af den behandlende læge afhængigt af sygdomsprogressionens art og sværhedsgrad, og den bør ikke overstige mere end 7-10 dage i træk, da dette kan påvirke kroppens generelle tilstand negativt.

Kontraindikationer Loratadin

  • øget kropsfølsomhed over for hovedkomponenterne i dette lægemiddel
  • alder af barn op til 2 år
  • amningstid (amning);
  • akut nedsat nyre- eller leverfunktion
  • graviditet.

Loratadin (antiallergisk middel)

Loratadin indikationer

Dette værktøj forhindrer udviklingen af ​​væv ødem, letter udviklingen af ​​allergiske reaktioner og lindrer spasmer af glatte muskler.
Også dette middel er antipruritisk, anti-allergisk og anti-eksudativ.
Du kan tage loratadin med allergisk rhinitis, conjunctivitis, pollinose, urticaria, angioødem, med pruritisk dermatose og allergiske reaktioner på insektbid
Loratadin-lægemidlet begynder at virke 30 minutter efter at have taget det, og den største effekt forekommer efter 8 - 10 timer. lægemidlet er gyldigt i 24 timer

struktur

Loratadin forekommer i enkle tabletter, i brusende tabletter og i form af en sirup har hvert lægemiddel derfor forskellige sammensætninger af loratadin.

  • 1 tablet indeholder: loratadin, lactosemonohydrat, magnesiumstearat, talkum, crospovidon, majsstivelse, mikroskopisk cellulose, polysorbat 80, povidon, citronsyre
  • 1 brusende tablet indeholder: loratadin, macrogol 6000, lactosemonohydrat, natriumbicarbonat, kolloidt siliciumdioxid, polysorbat 80, natriumcarbonat, povidon, citronsyre
  • 5 ml sirup indeholder: loratadin, renset vand, dinatriumedetat, glycerol, kirsebærsmag, citronsyre, propylenglycol, natriumbenzoat og saccharose

Loratadine instruktioner til brug

Lægemidlet tages oralt uden at sluge eller opløses i munden.
Brændende tablet før brug opløses i 1 glas vand
Loratadin dosis:
Piller til allergi loratadin giver børn 6 år og ældre en gang om dagen, 1 tablet
Loratadinsirup til børn fra 2 til 6 år giver 1 scoop (5 ml) om dagen
Sirup til børn over 6 år giver 2 scoops (10 ml) en gang dagligt

Chief allergist: Allergi er ikke en biologisk fejl, men vores forsvar. Og denne beskyttelse skal styrkes med vitaminkomplekser, så vil du slippe af med alle allergiske reaktioner. I denne kamp vil du hjælpe - den første allergi medicin med en individuel sammensætning.

Loratadin kontraindikationer

Må ikke anvendes med overfølsomhed under graviditet, under amning og børn under 2 år.
Ved lever- eller nyresvigt skal den tages med forsigtighed hver anden dag.

Loratadin bivirkninger

Bivirkninger af loratadin kan forekomme:

    • I fordøjelsessystemet kan der forekomme tør mund, en forandring i smag, anoreksi, forstoppelse eller diarré, dyspepsi, gastritis, flatulens, øget appetit, stomatitis, kvalme, opkastning og forbigående abnorm leverfunktion.
    • Angst, agitation (hos børn), asteni, døsighed, blepharospasme, dysfoni, hyperkinesi, paræstesi, tremor, amnesi, depression og øget træthed kan optræde i nervesystemet.
  • Alopeci og dermatitis kan danne sig i huden.
  • I det urogenitale system kan det ændre urinens farve, smertefulde trang til at urinere.
  • Metabolismen kan stige i kropsvægt, overdreven svedtendens og tørst.
  • I muskuloskeletale systemet kan der være krampe i gastrocnemius musklerne, myalgi og artralgi.
  • I åndedrætssystemet kan hoste, bihulebetændelse, bronkospasme og tørhed i næseslimhinden begynde.
  • I sanserne kan synet blive nedsat, konjunktivit kan danne sig, smerter i øjnene og ører kan forekomme.
  • I det kardiovaskulære system kan der forekomme et fald eller stigning i blodtryk og puls.
  • Allergiske reaktioner som urticaria, udslæt, angioødem, anafylaksi og kløe kan forekomme.

Loratadin overdosis

Overdosering kan forårsage døsighed, takykardi, hovedpine.
Hvis du i løbet af en overdosis begynder at vise symptomer, skal du fremkalde opkastning, gøre en gastrisk skylning og tage aktivt kul.

Loratadin frigivelsesform

Tabletter er enkle - i en blister på 10 tabletter. 1 blister sammen med instruktioner til brug er placeret i en papkasse.

Effervescent tabletter - 10 tabletter i et plastrør. 1 eller 2 rør sammen med brugsanvisning er i en papkasse.

Sirup - 120 ml i en glasflaske af mørkt glas. Flasken og doseringspladen, sammen med brugsanvisningen, placeres i en papkasse.

Holdbarhed

Loratadin til allergi kan opbevares i 2 år.
Brusetabletter og tabletter samt sirup bør opbevares ved en temperatur på 15 ° C til 25 ° C på et mørkt og tørt sted.

Farmakologisk aktivitet

Loratadin (hvorfra det er populært) har anti-allergisk, anti-exudativ (eliminerer den øgede vaskulære permeabilitet og væske i vævet) og antipruritiske egenskaber.

Loratadin er i stand til at blokere histaminreceptorer, hvilket forårsager dets antiallergiske virkning, der har til formål at reducere kapillærpermeabilitet, forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, fjernelse af glatte muskelpasmer.

Loratadin, anmeldelser bekræfter, producerer ikke beroligende virkning og har heller ingen kræftfremkaldende virkning (ikke bidrager til udviklingen af ​​kræft), mutagent (forårsager ikke ændringer i det genetiske apparat) og teratogene (forårsager ikke udviklingsfejl i embryo).

Den terapeutiske virkning af lægemidlet kan observeres så tidligt som 30-60 minutter efter brug af Loratadine, efter 4-12 timer udvikles den maksimale virkning, som fortsætter i en dag.

Loratadine fra hvilken brug

Loratadin instruktion anbefaler at tage når:

  • allergisk rhinitis (året rundt og sæsonbestemt);
  • allergisk konjunktivitis;
  • angioødem; angioødem;
  • akut eller kronisk urticaria
  • allergisk pruritisk dermatose;
  • pseudo-allergiske reaktioner på histaminole-libratorer (produkter der stimulerer histaminfrigivelse ved mastceller);
  • bronchial astma, som et supplement;
  • allergiske reaktioner på insektbid.

loratadin

Udgivelsesformer

Instruktioner loratadina

Loratadin - antiallergisk lægemiddel, der tilhører gruppen af ​​anden generation histaminreceptor H1-blokkere. Medikamenterne i denne gruppe har evnen til at blokere virkningen af ​​histamin på kroppen, lindre glatmuskelkramper induceret af denne mediator, reducere permillabiliteten af ​​kapillærvæggene, niveauer hypotensiv virkning af histamin og forebygge udvikling af allergiske reaktioner. Effektiviteten af ​​lægemidler, som undertrykker histaminens virkning på de tilsvarende receptorer, har været kendt i lang tid. En række uønskede bivirkninger forbundet med brugen af ​​klassiske antihistaminlægemidler tillod dog ikke, at vi talte om kælenavne som førstevalgsmedicin til behandling af allergier. Det handler primært om deres depressive virkning på centralnervesystemet (beroligende og depressiv virkning). Syntese af nye antihistaminer, som ikke er ringere i aktivitet til deres forgængere, men som mangler de bivirkninger, der er typiske for sidstnævnte, fik lov til at løse dette problem. Loratadin er et relativt nyt, udtalt antihistaminlægemiddel, der har en hurtig og varig virkning og mangler klinisk signifikante bivirkninger på centralnervesystemet (denne funktion af loratadin er forbundet med manglende evne til at trænge ind i blod-hjernebarrieren). I sin antihistaminaktivitet er den bedre end diphenhydramin (bedre kendt som diphenhydramin), astemizol, terfenadin, promethazin. Foruden anti-allergiske stoffer har lægemidlet antiexudativ og antipruritisk virkning.

Når det tages oralt, absorberes lægemidlet hurtigt i fordøjelseskanalen og gennemgår næsten fuldstændigt metaboliske transformationer. Den maksimale koncentration af det aktive stof i blodplasmaet er noteret i 1-1,5 timer efter administration. Når der tages loratadin med mad, øges dets biotilgængelighed med 40% (og dets aktive metabolitt descarboethoxyloratadin stiger med 15%). Halveringstiden for lægemidlet er 8,4 timer, dets aktive metabolit - 28 timer. Loratadin udskilles i lige store mængder af nyrerne og tarmene. Undersøgelser har vist, at lægemidlet er en selektiv blokering af histamin H1-receptoren: Selv ved høje doser, der er tilstrækkelige til at blokere histaminbestemt bronkospasme, påvirker den kun en smule trombocytoaktiverende faktor og methacholin. I modsætning til chlorpheniramin, diphenhydramin, promethazin og mequitazin har loratadin ikke anticholinerg aktivitet. I kliniske undersøgelser blev det påvist, at loratadin i en enkelt daglig dosis på 10 mg ikke påvirker kognitiv gør det muligt at tage dette lægemiddel til personer, hvis arbejde er relateret til forvaltningen af ​​potentielt farlige mekanismer, herunder kører bil. Direkte kontraindikationer til lægemidlet er graviditet, amning og individuel intolerance over for loratadin. Lægemidlet forbedrer ikke virkningen af ​​ethanol.

Sirap, loratadin tabletter: instruktioner, anmeldelser, analoger og priser

I denne medicinske artikel kan findes med lægemidlet Loratadin. Instruktioner for brug vil forklare, i hvilke tilfælde du kan tage medicinen, fra hvad det hjælper, hvad er indikationerne for brug, kontraindikationer og bivirkninger. Annotationen præsenterer form af frigivelse af lægemidlet og dets sammensætning.

I artiklen kan læger og forbrugere kun forlade reelle anmeldelser om Loratadine, hvorfra du kan finde ud af om medicinen har hjulpet i behandlingen af ​​allergier hos voksne og børn. Håndbogen viser analoger af Loratadine, priserne på lægemidlet i apoteker, for hvilke det er ordineret, samt brug under graviditet.

Det langtidsvirkende antihistaminlægemiddel er Loratadine. Brugsanvisning anbefaler at tage tabletter 10 mg, 5 mg / ml sirup til allergisk konjunktivitis, urticaria, angioødem, allergiske reaktioner på insektstik.

Frigivelse form og sammensætning

Loratadin har doseringsformer:

  1. tabletter: næsten hvide eller hvide, runde fladcylindriske i form med en afskalning og delingsrisiko);
  2. sirup, der sælges i 50 eller 100 ml i glasflasker med mørk farve, i en papkasse en flaske komplet med en dispenseringskop eller ske.

Det aktive stof er loratadin. Instruktioner for brug indikerer, at tabletter indeholder - 10 mg, 1 ml sirup - 1 ml aktiv ingrediens.

Farmakologisk aktivitet

Loratadin har en udtalt antiallergisk virkning: eliminerer glat muskelpasmer, reducerer kapillærpermeabilitet og forhindrer udviklingen af ​​vævsødem.

I modsætning til andre lægemidler med identisk virkning har dette lægemiddel ingen beroligende virkning på kroppen.

De antiallergiske, antipruritiske og anti-eksudative virkninger af Loratadine forekommer i 30-60 minutter efter påføring, og den maksimale virkning af lægemidlet observeres efter 4-12 timer og varer i 24-48 timer.

Ifølge instruktionerne absorberes Loratadin hurtigt og i høj grad i fordøjelseskanalen. Den maksimale plasmakoncentration nås på 1-1,5 timer. For den aktive metabolite af dette stof, desloratadin, er denne indikator 1,5 til 3 uger.

Ved at tage stoffet mens du spiser, øges tiden for at nå den maksimale koncentration af det aktive stof og desloratadin ca. 1 time, men påvirker ikke lægemidlets effektivitet. Værdien af ​​den maksimale koncentration af loratadin og desloratadin afhænger ikke af måltider.

Hvad hjælper Loratadine?

Indikationer for brug af stoffer indbefatter:

  • allergisk konjunktivitis;
  • allergiske reaktioner på insektbid
  • allergisk rhinitis (sæsonbestemt og året rundt);
  • høfeber;
  • pruritisk dermatose;
  • pseudo-allergiske reaktioner;
  • angioødem;
  • urticaria (herunder kronisk idiopatisk).

Instruktioner til brug

Loratadin tages oralt før måltider. Voksne patienter og børn fra 12 år er foreskrevet en tablet (10 mg) eller 2 tsk. sirup en dag. Kursets varighed er normalt 10-15 dage. I nogle tilfælde indstilles varigheden af ​​behandling af voksne og børn individuelt og kan tage fra 1 til 28 dage.

Læs også denne artikel: Drops, spray Otrivin: instruktioner, anmeldelser og priser

Loratadin til børn i alderen 3-12 år, er det almindeligt at ordinere 1/2 tablet eller en teskefuld sirup pr. Dag. Børn, hvis vægt overstiger 30 kg, er lægemidlet foreskrevet 1 tablet eller 2 tsk. sirup en dag.

Kontraindikationer

  • alder op til 2 år
  • intolerance over for tabletter / sirupets komponenter
  • graviditet;
  • amning.

Bivirkninger

  • brystsmerter
  • brystsmerter
  • rygsmerter
  • bronhosiazm;
  • ophidselse (hos børn);
  • depression;
  • dermatitis;
  • dysmenoré;
  • dyspepsi;
  • tørst;
  • forstoppelse eller diarré
  • kløe;
  • forandring i smag;
  • misfarvning af urin
  • hoste;
  • conjunctivitis;
  • nældefeber;
  • feber;
  • menoragi;
  • flatulens;
  • synshandicap
  • kulderystelser;
  • paræstesi;
  • øget appetit
  • øget træthed
  • sveden;
  • hjertebanken;
  • nedsættelse eller forøgelse af blodtrykket
  • døsighed;
  • stomatitis;
  • kramper i gastrocnemius musklerne;
  • tør mund
  • tør næse slimhinder
  • udslæt;
  • kvalme, opkastning;
  • angst;
  • rysten;
  • vægtforøgelse
  • lysfølsomhed.

Børn, graviditet og amning

Lægemidlet Loratadin under graviditet og amning er kontraindiceret.

For yngre børn og voksne med sværhedsvanskeligheder anbefales brug af sirup.

Børn fra 2 til 6 år (vejer mindre end 30 kg): 5 mg (1 scoop (5 ml) sirup) 1 gang om dagen. Børn over 6 år (vejer over 30 kg) og voksne: 10 mg (2 scoops (10 ml) sirup eller 1 tablet eller 1 brusende tablet) 1 gang dagligt.

Kontraindiceret hos børn under 2 år.

Særlige instruktioner

En enkeltdosis sirup og tabletter Loratadin har ingen effekt på den psyko-følelsesmæssige sfære og patientens evne til at køre og køre køretøjer, hvilket kræver maksimal opmærksomhed. Indtil en individuel reaktion på lægemidlet er blevet identificeret, anbefales det at undgå sådanne aktiviteter.

I tilfælde af alkoholisk leverskade øges den maksimale koncentration af loratadin i blodet i forhold til stigningen i sygdommens sværhedsgrad. Effektiviteten af ​​sirup og tabletter Loratadin reduceres ikke, selv efter langvarig brug af lægemidlet.

Drug interaktioner

Kombinationen af ​​loratadin med lægemidler, der hæmmer CYP2D6- og CYP3A4-isoenzymerne eller de metaboliserede i leveren med deres deltagelse, herunder erythromycin, cimetidin, ketoconazol, fluconazol, quinidin, fluoxetin, kan bidrage til ændringer i plasmaniveauerne af disse lægemidler og / eller lorethin, quinidin, fluoxetin og / eller lorethin, fluoxetin eller.

Samtidig brug med alkohol, phenytoin, barbiturater, tricykliske antidepressiva, rifampicin, zixorin, phenylbutazon (mikrosomale oxidationsinducerende stoffer) medfører et fald i den kliniske effekt af loratadin.

Analoger af medicin Loratadine

Strukturen bestemmer analogerne:

  1. Lothar.
  2. Erolin.
  3. Laura Hexal.
  4. Alerpriv.
  5. Lomilan Solo.
  6. Klaridol.
  7. Clarifier.
  8. Loratadin-Stad (-Teva, -OBL, -Verte, 10-SL, -Hemofarm).
  9. Klarotadin.
  10. Lomilan.
  11. Vero loratadin.
  12. Tirlor.
  13. Claritin.
  14. Klarisens.
  15. Klallergin.
  16. Klargotil.

Ferieforhold og pris

Gennemsnitlig pris for loratadin tabletter 10 mg nummer 10 (Moskva) er 10 rubler. I Kiev kan du købe medicin til 6 Hryvnia, i Kasakhstan - til 160 tenge. I Minsk tilbyder apoteker stoffet til 1-2 Bel. Rubel. Dispensed fra apoteker uden recept.

Hvad er indikationerne for brugen af ​​lægemidlet Cetrin?

I dag kender moderne medicin et stort antal forskellige sygdomme forbundet med nedsat funktionsevne af immunsystemet. Et af disse problemer, som er patologisk i naturen, er allergi, som anses for at være en udbredt sygdom. Der er et stort antal sorter af denne sygdom, som desværre ikke kan behandles. I dette tilfælde er symptomatisk terapi relevant, hvor en række forskellige lægemidler anvendes, og cetrin anses for at være den mest kvalitative.

Sammensætningen af ​​cetrin og egenskaberne af lægemidlet

Det skal bemærkes, at cetrin er en kendt antihistamin, der anvendes til allergiske reaktioner. Lægemidlet fremstilles i form af tabletter og i form af en farveløs sirup, medens virkningen af ​​lægemidlet ikke ændres, uanset form for frigivelse. Egenskaber af det beskrevne middel bestemmes af dets multikomponent sammensætning.

Hvad angår Cetrins indholdsstoffer er cetirizin og hydrochlorid den vigtigste aktive ingrediens. Også i sammensætningen af ​​et specifikt medikament er der en hel række hjælpestoffer, der har til formål at forbedre aktiviteten af ​​hovedkomponenten, og også de har en tonisk virkning. Blandt disse stoffer er det nødvendigt at skelne mellem majsstivelse, lactose, magnesiumstearat og povidon K30. Lægemidlet overtrækkes på toppen med en multikomponent-alkaliopløselig belægning.

Den vigtigste aktive bestanddel af lægemidlet er H1-histaminreceptorblokkeren, og virker også som en histaminantagonist. Lægemidlet reducerer intensiteten af ​​symptomer under eksacerbation af den allergiske proces, og virker også som et effektivt profylaktisk middel, hvilket forhindrer den patologiske virkning af immunitet på allergenet.

Som en hæmmer for allergiske reaktioner i tidlige former reducerer Tsetrin graden af ​​kapillærpermeabilitet, hvilket reducerer antallet af migrerende neutrofile signifikant. Det er vigtigt at bemærke, at stoffet virker som en antispasmodisk og arresterer anfaldene af glatte muskler. Også blandt de vigtige egenskaber ved et specifikt farmakologisk produkt er det nødvendigt at fremhæve forebyggelsen af ​​patogene reaktioner som følge af en allergisk proces, udtrykt i form af dermatologiske lidelser.

Hvad hjælper Tsetrin: indikationer for udnævnelse

For at forstå, hvad der hjælper tabletter Cetrin, skal du indsende en liste over indikationer, som er vedlagt instruktionerne fra fabrikanten af ​​lægemidlet. Blandt de sygdomme, for hvilke anvendelsen af ​​Tsetrin til terapeutisk og profylaktisk formål er relevant, bør det fremhæves:

  • nedsat respiratorisk funktion gennem sæsonbetinget eller helårs allergisk rhinitis;
  • øget tårefuldhed, rødhed i sclera og allergisk konjunktivitis;
  • høfeber, som et kompleks af symptomatiske manifestationer af en allergisk proces;
  • forskellige dermatologiske lidelser, herunder neurodermatitis, urticaria og atopisk dermatitis;
  • angioødem;
  • bronchial astma - i dette tilfælde anvendes tsetrin i form af sirup til terapeutiske formål mv.

Hvilken virkning har stoffet i allergier?

Efter at have taget stoffet absorberes det hurtigt i tarmen og når sin maksimale koncentration inden for en time efter at have taget den. Den beskrevne medicin undertrykker effektivt alle symptomer på allergier, som blokerer produktionen af ​​histaminer, hvilket medfører, at immunsystemet ophører med at opfatte allergenet som et patologisk objekt.

Med alt dette skal det bemærkes, at lægemidlet ikke trænger ind i blodhjernebarrieren, med det resultat at den aktive komponent ikke har en beroligende effekt og ikke krænker den neurosykologiske aktivitet. Det skal bemærkes, at Tsetrin ikke virker på cholinerge og serotoninreceptorer, i forbindelse med hvilke en specifik medicin er et yderst effektivt antiallergent middel, der kan betragtes som meget sikkert.

Instruktioner for brug af medicin til voksne

Som allerede nævnt er Tsetrin et komplekst stof, der har en kompleks virkning på kroppen, og derfor er der en række forhold, der kan rette behandlingsprogrammet. Det er vigtigt at forstå, at dette lægemiddel kan have forskellige indikationer og specificitet af brugen afhængigt af patientens aktuelle tilstand og forlængelsen af ​​forværringen. Det er derfor, at følgende detaljeret beskriver detaljeret, hvordan man tager Cetrin for allergi.

Hvor mange dage og hvordan man tager piller

Cetrin i tabletform er mere almindelig, og bruges ofte til behandling af den allergiske proces og dets ledsagende symptomer. I dette tilfælde anbefaler læger at tage en pille i løbet af dagen (10 milligram). Hvis patienten har forskellige kroniske sygdomme forbundet med nedsat nyrefunktion, hvorigennem lægemidlet fjernes fra kroppen, skal dosen reduceres.

Hvad angår varigheden af ​​brugen af ​​Tsetrin tabletter, bør de tages i 2-4 uger til profylaktiske formål, indtil eksacerbationsperioden aftager. Terapi af denne kroniske sygdom ved brug af et specifikt lægemiddel kan vare op til seks måneder under hensyntagen til patientens generelle sundhed samt dynamikken i den patogene proces. Det skal bemærkes, at piller vaskes med rigeligt vand, og deres anvendelse afhænger ikke af fødeindtagelse.

Hvordan man drikker sirup

Den flydende form af lægemidlet er praktisk taget ikke forskellig fra tabletten, i forbindelse med hvilken de faktiske forhold og dosen af ​​lægemidlet forbliver uændrede. Således kan det besluttes, at sirupen skal være drukket en gang om dagen, fra 12 år til 10 milligram, hvilket svarer til proportionerne af cetrin i form af tabletter. Eksperter anbefaler at drikke sirup med en lille mængde vand, og det er bedre at tage det om aftenen efter at middagen blev spist.

I tilfælde af nyresvigt er det nok, at en voksen drikker 5 milligram af lægemidlet en gang om dagen. Den samlede varighed af behandlingsprogrammet er ca. en måned, men hvis tilstanden forværres eller allergien kompliceres af rhinitis eller astma, kan du blive nødt til at tage stoffet i op til seks måneder. For at forhindre forværring af patientens tilstand er det nødvendigt at overveje valget af antihistamin grundigt. Til dette skal du rådføre sig med din læge, og kun derefter erhverve et bestemt lægemiddel.

Dosering og dosering til børn

Dette lægemiddel har strenge aldersgrænser, og derfor er det uacceptabelt at give det til børn under seks år. Således fra og med seks år kan citrin i tabletter og væske gives i 5 milligram. Det er bedre at opdele medicinen i halvdelen og drikke en kvart pille eller 2,5 milligram sirup to gange om dagen. Det er bedst, hvis der tages en pause på 10-12 timer mellem lægemidlets metoder. Med hensyn til behandlingens varighed fastsætter lægen sine grænser under hensyntagen til det allergiske barns aktuelle tilstand.

Kan jeg drikke Tsetrin under graviditet?

Til dato er der ikke foretaget undersøgelser inden for identifikation af mulig skade på Tsetrin, når det anvendes under graviditet. Imidlertid blev der udført forsøg på dyr, hvor det blev fundet, at lægemidlet ikke har en toksisk virkning på moderen eller barnet i livmoderen. Men på trods af dette skal lægen overvåge modtagelsen af ​​et bestemt middel under graviditet, da de virkelige virkninger af en sådan behandling ikke er kendt. I ammingsperioden kan det aktive stof udskilles fra kroppen sammen med modermælken, og derfor er laktationsperioden en kontraindikation for gennemførelsen af ​​den terapeutiske proces.

Overdosering og bivirkninger

På trods af det høje virkningsfulde af dette terapeutiske middel er der en række bivirkninger, der kan opstå under behandling med anvendelse af Tsetrin. Blandt bivirkningerne fra producenten fremhæves: svimmelhed, tidsmæssig smerte, søvnforstyrrelse, sløvhed, depression, langvarig hovedpine, depressive tilstande, krampeanfald.

På grund af indtagelsen af ​​en bestemt medicin i enhver form kan der være uregelmæssigheder i mavetarmkanalen. Ofte øger surhedsgraden i maven, tørhed mærkes i munden, der er en ubehagelig lugt fra munden. Blandt bivirkningerne kan også være hævelse i tungen, smerter i leveren, vægttab. Dette kan forsinke vandladning, muskelsmerter og kramper, øgede allergiske symptomer.

I tilfælde af forsætlige eller utilsigtede doseringsforstyrrelser er der mulighed for en række karakteristiske symptomer, som udtrykkes i form af tremor i lemmerne, hjertebanken og søvnforstyrrelser. Som følge af en overdosis er patienten opkastning, og gastrisk skylning er nødvendig for at forhindre forringelse.

Kontraindikationer til behandling med Zetrin

Det beskrevne lægemiddel har en række kontraindikationer, hvor det under ingen omstændigheder ikke kan anvende lægemidlet til den terapeutiske proces. Blandt kontraindikationerne skelner: børn under 6 år, graviditetsperioden og amning, overfølsomhed overfor enhver komponent i produktets sammensætning samt nyre- og leverinsufficiens. I alderdommen er det nødvendigt at reducere dosis betydeligt og om muligt anvende en anden medicin til behandling.

Er der billigere analoger?

Til dato er der en række billigere såvel som lige i pris analoger af Tsetrin, som indeholder cetirizin som et aktivt stof. Blandt disse lægemidler bør fremhæves:

Suprastin, Claritin, Loratadin, Zyrtec eller Cetrin - hvilket er bedre?

Hvert af disse lægemidler har en karakteristisk terapeutisk virkning, som bestemmes af den vigtigste aktive ingrediens, der er en del af en hvilken som helst medicin:

  • Suprastin - chloropyraminhydrochlorid;
  • Claritin - Loratadin;
  • Loratadine - Loratadine;
  • Zyrtec - cetirizin og hydrochlorid.

Det er vigtigt at bemærke, at hvert af de præsenterede antiallergiske midler er et effektivt lægemiddel med fremragende aktive ingredienser. For at kunne vælge det mest effektive lægemiddel er det derfor nødvendigt at konsultere en læge, da et bestemt lægemiddel vil være mere eller mindre relevant i hvert enkelt tilfælde.

anmeldelser

Vic: Jeg lider af en allergi for pollen, og Tsetrin hjælper mig meget godt, kløe og rive af øjnene forsvinder fra det;

Kostya: Mest af alt er jeg glad for, at Tsetrin virker hurtigt og fjerner allergiske symptomer næsten øjeblikkeligt.

Marina: Jeg så Tsetrin efter en mygebid, efter et par timer svulmede svulmen og kløften forsvandt gradvist.

Loratadine Anmeldelser

Udgivelsesform: Tabletter, sirup

Analoger Loratadine

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 8 rubler. Analog billigere med 17 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 21 rubler. Analog billigere med 4 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 23 rubler. Analog billigere med 2 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 29 rubler. Analog er dyrere for 4 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 31 rubler. Analog er dyrere for 6 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 42 rubler. Analog dyrere med 17 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 55 rubler. Analog er dyrere for 30 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 55 rubler. Analog er dyrere for 30 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 75 rubler. Analog er dyrere med 50 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 82 rubler. Analog er dyrere for 57 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 89 rubler. Analog er dyrere ved 64 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 94 rubler. Analog dyrere på 69 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 97 rubler. Analog mere med 72 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 105 rubler. Analog er dyrere for 80 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 110 rubler. Analog er 85 rubler dyrere

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 112 rubler. Analog er dyrere for 87 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 113 rubler. Analog er dyrere med 88 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 116 rubler. Analog er dyrere ved 91 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 119 rubler. Analog dyrere med 94 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 120 rubler. Analog er 95 rubler dyrere

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 122 rubler. Analog dyrere på 97 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 124 rubler. Analog er dyrere for 99 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 124 rubler. Analog er dyrere for 99 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 127 rubler. Analog dyrere på 102 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 146 rubler. Analog dyrere ved 121 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 147 rubler. Analog dyrere på 122 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 148 rubler. Analog dyrere på 123 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 148 rubler. Analog dyrere på 123 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 157 rubler. Analog mere med 132 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 174 rubler. Analog dyrere med 149 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 179 rubler. Analog dyrere med 154 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 187 rubler. Analog dyrere med 162 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 196 rubler. Analog dyrere med 171 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 197 rubler. Analog dyrere med 172 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Prisen er fra 198 rubler. Analog dyrere med 173 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 204 rubler. Analog dyrere med 179 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 223 rubler. Analog er dyrere for 198 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 223 rubler. Analog er dyrere for 198 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 228 rubler. Analog dyrere med 203 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 233 rubler. Analog er dyrere for 208 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 236 rubler. Analog dyrere med 211 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 240 rubler. Analog dyrere på 215 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 248 rubler. Analog mere med 223 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 252 rubler. Analog mere med 227 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 255 rubler. Analog dyrere ved 230 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 266 rubler. Analog mere med 241 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 310 rubler. Analog mere med 285 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 312 rubler. Analog mere med 287 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 312 rubler. Analog mere med 287 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 314 rubler. Analog mere med 289 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 314 rubler. Analog mere med 289 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 315 rubler. Analog dyrere ved 290 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 315 rubler. Analog dyrere ved 290 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 338 rubler. Analog dyrere på 313 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 339 rubler. Analog dyrere på 314 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 339 rubler. Analog dyrere på 314 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 361 rubler. Analog dyrere med 336 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 371 rubler. Analog mere til 346 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 372 rubler. Analog dyrere på 347 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 378 rubler. Analog dyrere med 353 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 396 rubler. Analog dyrere ved 371 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 410 rubler. Analog dyrere på 385 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 448 rubler. Analog mere med 423 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 550 rubler. Analog dyrere på 525 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 586 rubler. Analog dyrere på 561 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 688 rubler. Analog mere med 663 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 690 rubler. Analog er dyrere på 665 rubler

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 730 rubler. Analog er 705 rubler dyrere

Sammenfaller ifølge indikationer

Pris fra 3699 rubler. Analog dyrere på 3674 rubler

Instruktioner til brug for loratadin

Registreringsnummer:

Handelsnavn af stoffet: Loratadine STADA

International Nonproprietary Titel: Loratadine

Doseringsform: tabletter

struktur
Hver tablet indeholder
aktiv ingrediens: loratadin 10 mg;
Hjælpestoffer: lactose (mælkesukker) - 77,5 mg, calciumstearat - 1,0 mg, kartoffelstivelse - 10,0 mg, croscarmellosenatrium (primelloza) - 1,5 mg.

beskrivelse
Tabletter af hvid eller næsten hvid fladcylindrisk form med facet og risikabelt.

Farmakoterapeutisk gruppe:
antiallergisk middel - H1-histamin receptor blokker.

ATX kode: [R06AX13]

Farmakologisk aktivitet
Loratadin - en blokering af H1-histaminreceptorer (langtidsvirkende). Inhiberer frigivelsen af ​​histamin og leukotrien C4 fra mastceller. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner. Det har antihistamin, antiallergisk, antipruritisk og anti-eksudativ virkning. Reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udvikling af vævsødem, lindrer glat muskelpasmer. Antiallergic effekt udvikler sig efter 30 minutter, når maksimalt efter 8-12 timer og varer 24 timer. Det påvirker ikke centralnervesystemet og forårsager ikke afhængighed (fordi det ikke trænger ind i blod-hjernebarrieren).

Farmakokinetik
Hurtigt og fuldstændigt absorberet i mave-tarmkanalen. Tiden til at nå den maksimale koncentration - 1,3-2,5 timer; fødeindtagelse sænker det ned i 1 time. Den maksimale koncentration hos ældre øges med 50%, med alkoholisk leverskade, afhængigt af sygdommens sværhedsgrad. Kommunikation med plasmaproteiner - 97%. Metaboliseret i leveren til dannelse af den aktive metabolit af descarboethoxyloratadin med deltagelse af cytokrom P450, CYP3A4 isoenzymer og i mindre grad CYP2D6. Ligevægtskoncentrationen af ​​loratadin og plasmametabolitten er nået den 5. administrationsdag. Trænger ikke ind i blod-hjernebarrieren. Halveringstiden for loratadin er 3-20 timer (gennemsnitlig 8,4), den aktive metabolitten er 8,8-92 timer (gennemsnitlig 28 timer); hos ældre patienter - 6,7-37 timer (gennemsnitlig 18,2 timer) og 11-38 timer (17,5 timer). Ved alkoholisk leverskade øges halveringstiden afhængigt af sygdommens sværhedsgrad. Udskilt af nyrerne og med galde. Hos patienter med kronisk nyresvigt og under hæmodialyse er farmakokinetikken næsten uændret.

Indikationer for brug
Sæson- og flerårig allergisk rhinitis, conjunctivitis, pollinose, urticaria (herunder kronisk idiopatisk), angioødem, allergisk pruritisk dermatose; pseudo-allergiske reaktioner, allergiske reaktioner på insektbid, kløe af forskellige ætiologier.

Kontraindikationer
Overfølsomhed. Graviditet, amning, børn op til 3 år. Med forsigtighed - leversvigt.

Dosering og indgift
Inde.
Voksne og børn over 12 år: 10 mg (1 tablet) 1 gang dagligt. Daglig dosis på 10 mg.
Børn fra 3 til 12 år, 5 mg (1/2 tablet) 1 gang dagligt. Daglig dosis - 5 mg.
Børn vejer over 30 kg - 10 mg af lægemidlet 1 gang om dagen. Daglig dosis - 10 mg.

Bivirkninger
De bivirkninger, der er anført nedenfor med loratadin, blev observeret med en frekvens på ≥2% og omtrent den samme frekvens som med placebo ("pacifiers").
Hos voksne: hovedpine, træthed, tør mund, døsighed, gastrointestinale forstyrrelser (kvalme, gastritis) og allergiske reaktioner i form af udslæt. Derudover var der sjældne rapporter om anafylaksi, alopeci, abnorm leverfunktion, hjertebanken og takykardi.
Hos børn, sjældent: hovedpine, nervøsitet, beroligende virkning.

overdosis
Symptomer: døsighed, takykardi, hovedpine. I tilfælde af overdosis, konsulter en læge.
Behandling: induktion af opkastning, gastrisk skylning, aktivering af aktivt kul.

Interaktion med andre lægemidler
Ethanol reducerer loratadins effektivitet.
Erythromycin, cimetidin, ketoconazol, når de anvendes sammen med loratadin, øger koncentrationen af ​​loratadin i blodplasmaet uden at forårsage kliniske manifestationer og uden at påvirke EKG.
Induktorer af mikrosomal oxidation (phenytoin, barbiturater, zixorin, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) reducerer loratadins effektivitet.

Særlige instruktioner
I behandlingsperioden er det nødvendigt at afholde sig fra at engagere sig i potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.

Frigivelsesformular
Tabletter på 10 mg. På 7 eller 10 tabletter i en blisterstrimmel emballage fra en film af polyvinylchlorid og aluminiumsfolie. Til 1, 2 eller 3 blisterpakninger med instruktioner til brug i en æske.

Holdbarhed
3 år. Må ikke anvendes senere end den angivne frist på emballagen.

Opbevaringsforhold
På et tørt, mørkt sted, ved en temperatur ikke højere end 25 ° C.
Opbevares utilgængeligt for børn.

Salgsvilkår for apotek
Uden recept.

producent:
MAKIZ-PHARMA LLC, Rusland
109029, Moskva, Bilrejser, 6, s. 5
Produktionens adresse
109029, Moskva, Automotive travel, 6, s. 4, s. 6, s. 8
Skopinsky Pharmaceutical Plant LLC, Rusland
391800, Ryazan-regionen., Skopinsky-distriktet, s. Uspenskoe
Produktionens adresse
391800, Ryazan-regionen, Skopinsky-distriktet, Uspensky Rural District, i regionen 92 km fra Ryazan-Pronsk-Skopin motorvejen

Navn og adresse på den juridiske enhed i hvis navn registreringsbeviset udstedes /
Kravsmyndighed
Nizhpharm OJSC, Rusland
603950, Nizhny Novgorod, GSP-459, ul. Salganskaya 7

For Mere Information Om Typer Af Allergi