Vigtigste Dyr

Tsetrin - officielle brugsanvisninger

International navn: Cetrine

Aktiv ingrediens: Cetirizi

Der er situationer, hvor en allergi over for mad, vaskemiddel eller noget andet overrasker en person. Det er derfor, at det er nyttigt at have i dit førstehjælpskasse et effektivt antiallergisk middel, som hjælper med hurtigt at slippe af med symptomerne på en allergisk reaktion, for eksempel Cetrin. Desuden kan dette lægemiddel ikke kun bruges til voksne - det er tilladt selv for børn. For yngre børn er der en særlig form for frigivelse af lægemidlet til mere bekvemt indtag, nemlig - sirup.

Instruktioner til brug Tsetrin

Allergiske sygdomme i dag er ret almindelige, især hos børn og unge. Den vigtigste årsag til allergi er en konstant forværrende miljømæssige situation. Yngre børn lider oftest af atopisk dermatitis og eksem. Ungdom og voksne patienter behandles normalt for bronchial astma. Fra alle ovennævnte allergiske sygdomme, så vel som mange andre, vil det hjælpe det berømte antihistaminlægemiddel Citrine.

Lægemidlet i tabletform såvel som direkte i form af sirup skal tages oralt som angivet ved beskrivelsen af ​​lægemidlet. Før måltidet bliver det gjort, eller efterfølgende vil det ikke påvirke resultatet af absorptionen af ​​lægemidlet i mavetarmkanalen. Det skal bemærkes, at pillerne kun kan tages fra 6 år. Modtagelse af Tsetrin bør kun udføres en gang om dagen - faktum er, at den terapeutiske virkning efter at have taget lægemidlet vedvarer i ganske lang tid. På grund af det faktum, at Tsetrin i nogle tilfælde kan have en sådan bivirkning som døsighed på patienten, er det bedst at tage det om aftenen.

Baseret på patientens alder skal han tage den passende dosis sirup:

  • Børn i alderen 2-6 år skal tage 5 ml af stoffet i form af en sirup en gang om dagen. Nogle gange er denne måde at tage stoffet på, dårligt tolereret af børn - de udvikler døsighed, de kan blive svimmel. I sådanne tilfælde bør den daglige dosis opdeles i 2 gange og tage medicinen om morgenen og før sengetid.
  • Børn fra 6 år bør voksne patienter tage 10 ml sirup en gang om dagen. Som i det første tilfælde kan den daglige dosis på 10 ml opdeles i to doser på 5 ml.
  • Patienter i alderdommen kan tage samme dosis medicin (1 tablet eller 10 ml sirup pr. Dag) som voksen. Dette gælder dog kun for de tilfælde, hvor de ikke lider af nyresygdomme.

Nogle gange klager patienter over forekomsten af ​​overfølsomhedsreaktioner på lægemidlet. I sådanne tilfælde skal du øjeblikkeligt ophøre med at tage Tsetrin.

Til behandling af en akut allergisk reaktion på en specifik irritation er det normalt nødvendigt i mere end 2 uger. I løbet af denne tid forsvinder alle de forstyrrende symptomer uden spor.

Behandling med cetrinin under graviditet og amning

Instruktionerne for brug af lægemidlet angav, at under graviditet det ikke bør tages under alle omstændigheder. På trods af dette er der tegn på, at stoffet ikke er i stand til at få negativ indvirkning på fosteret. Tilfælde, hvor gravide kvinder tog Tsetrin i forskellige perioder, havde ikke noget uheldigt resultat i form af embryonale misdannelser. Brug af denne medicin direkte under graviditeten bør være yderst forsigtig. Den bedste løsning er valget af et lægemiddel med identisk virkning, som kan anvendes under svangerskabsperioden.

Med hensyn til brugen af ​​Tsetrin under amning, er det tilladt i nogle tilfælde. Dens aktive komponenter er i stand til at trænge direkte ind i modermælken og kan derfor skade barnet. Under alle omstændigheder er det nødvendigt at forhandle allergisk behandling med Zetrin og din læge.

Lægemidlet i form af tabletter og sirup kan ikke anvendes til personer, der har sådanne kontraindikationer:

  • Overfølsomhed direkte til stoffets komponenter;
  • Graviditet og amning
  • Alder op til 2 år (sirup);
  • Alder op til 6 år (tabletter);
  • Nyresvigt (relativ og ikke streng kontraindikation, der kræver dosisjustering til mindre side).

En anden kontraindikation, der betragtes som relativ, er patientens avancerede alder, det vil sige efter 65 år. I dette tilfælde skal patienten overvåges af lægen, som ordinerer den lavest mulige dosis af lægemidlet for at undgå forekomsten af ​​bivirkninger såvel som nyreproblemer.

Patienter, der blev behandlet med Tsetrin og ikke oversteg den anbefalede dosis, tolererer det ganske godt. At tage store doser af lægemidlet er fyldt med bivirkninger såvel som overdosering. Patienten kan pludselig starte svære hovedpine, kramper, hævelse, smerter direkte i maven, kvalme, tørhed i hele mundhulen, vægtforøgelse. Ved udseendet af sådanne tegn skal straks afbryde lægemidlet og udføre genoprettende terapi.

Cetrin i form af tabletter

En af de eksisterende former for frigivelse af lægemidlet er praktisk at anvende tabletter. Hver tablet indeholder 10 mg af det aktive stof, nemlig cetirizinhydrochlorid. Ud over den aktive, i sammensætningen af ​​lægemidlet i denne form, er der andre stoffer.

Tabletterne har en standard rund form, samt en glat overflade og en skillelinje kun på den ene side. I en pakke er der 20 tabletter.

Indikationer for brug Tsetrin

Både sirup og tabletter af det angivne præparat ordineres ofte for at eliminere forskellige allergiske manifestationer. Dette er symptomerne på allergi i sådanne tilfælde:

  • Løbende næse, som kan have både sæson og året rundt;
  • Allergisk conjunctivitis;
  • Alle typer urticaria;
  • Dermatose, som er karakteriseret ved uudholdelig kløe;
  • Kløe på huden, som kan have helt nogen oprindelse (undtagelsen er kløe, som forårsages direkte af kolestase);
  • Bronchial astma
  • angioødem;
  • Symptomatisk behandling af mæslingsudbrud.

I ekstremt sjældne tilfælde anvendes cetrin som sirup mellem 6 og 12 måneder. I dette tilfælde sker behandling med brug af minimale doser og under streng tilsyn af en børnelæge.

Tsetrin dosering

I tabletform ser det sådan ud:

  • Børn fra 6 til 12 år, som regel, ordineres en halv tablet 2 gange om dagen;
  • Børn fra 12 år og alle ældre patienter skal tage 1 tablet en gang om dagen;
  • Hvis en patient lider af en sygdom som nyresvigt, kan han tage en halv tablet om dagen.

Behandling med sirup og tabletter varierer som regel fra 1 til 4 uger. Terapi af kroniske allergier kan vare op til 6 måneder.

Anvendelsen af ​​Tsetrin i ungdomsårene

De mest almindelige allergiske sygdomme omfatter allergisk rhinitis og bronchial astma samt atopisk dermatitis. Det må siges, at disse sygdomme er tæt forbundet. Når alt kommer til alt, hvis en person bliver syg med en sygdom, bliver han meget følsom, og på nuværende tidspunkt kan en anden allergisk sygdom være med ham. For eksempel diagnostiseres astma hos de samme mennesker, der lider af allergisk rhinitis.

For at undgå sådanne ubehagelige symptomer på de ovennævnte sygdomme, såsom konjunktivitis, lakrimation, søvnforstyrrelse, udslæt mv., Er det nødvendigt at starte behandling af allergi så hurtigt som muligt. Cetrin er i stand til perfekt at undertrykke alle symptomer på allergier, så patienten kan leve et fuldt liv.

En anden ubehagelig allergisk sygdom er idiopatisk urticaria. Hun klarer sig også godt med cetrin og eliminerer næsten alle allergiske symptomer. Dette gælder også i de tilfælde, hvor det er umuligt at fastslå de specifikke årsager til forekomsten af ​​denne kroniske sygdom.

Cetrin til forebyggelse af allergier

Det specificerede antihistaminlægemiddel anvendes ikke kun til behandling af akutte og kroniske sygdomme af beslægtet art, men også til profylaktiske formål. I de fremherskende tilfælde udføres profylakse direkte for at eliminere sæsonallergier. Dette gælder for forårets blomstringsperiode.

Det profylaktiske forløb af Tsetrin fortsætter i højst 1,5 måneder, eller indtil allergikilden er i nærheden (for eksempel en kat med en kats allergi mod katteskind).

Tsetrin pris

Det må siges at cetrin er et af de billigste antihistaminer, der sælges i apoteker i dag. Dens omkostninger er ret gennemsnitlige end høje, hvilket gør det muligt at købe dette lægemiddel til et større antal mennesker.

Lægemidlet er udelukkende tilgængeligt i to former - i tabletter og i sirup. Den første mulighed er beregnet til voksne patienter, og den anden er mere praktisk til brug under behandling af allergier hos børn. Kostprisen for cetrin afhænger af doseringsformen, hvor den fremstilles.

Tsetrinanaloger

For hvad lægen ikke ville udpege Tsetrin, sker det så, at dette lægemiddel simpelthen ikke er egnet til patienten. Dette kan manifesteres ved forekomsten af ​​overfølsomhed over for komponenterne i værktøjet såvel som i fravær af den ønskede terapeutiske virkning. Hvis Tsetrin ikke passer til patienten af ​​en af ​​grundene, kan lægen foreskrive ham en af ​​følgende analoger:

  • L-CET. Indikeret at eliminere symptomerne på rhinitis direkte allergisk oprindelse, samt ved behandling af kronisk urticaria. Du kan endda finde ud af, hvor meget medicin koster online.
  • Aleron. Det kan bruges til behandling af allergisk rhinitis (sæsonbestemt og permanent), såvel som allergisk konjunktivit, angioødem. Lægemidlet er også effektivt i tilfælde af kløende hud, såvel som allergier over for et bestemt fødevareprodukt, uhensigtsmæssige patientmedikamenter og forskellige insektbid. Ikke mindre effektivt er det i den komplekse behandling af dermatose, ledsaget af kløe.
  • Zodak. Dette lægemiddel er ordineret til behandling af allergisk rhinitis, såvel som alle former for urticaria og kløe af forskellig oprindelse.
  • Suprastin. En af de bedste substitutter for cetrin, som har identiske indikationer for brug. Nogle gange kan patienter ikke beslutte, hvad de skal få - Cetrin eller Suprastin.

Der er mange andre lægemidler, der har indikationer, der er identiske med Cetrin. Disse er Lazin, Xizal, Cetirizin, Cetirinax, Zyrtec, Glentset osv. Disse stoffer har forskellige hovedaktive stoffer, og kontraindikationer og bivirkninger kan variere. Det er derfor, at høring af en læge er nødvendig før udskiftning af et antihistamin, især når det gælder behandling af et barn.

Advarsel!

Brug af Tsetrin uden en ordinerende læge eller uden at følge de nøjagtige anbefalinger kan føre til en kraftig forringelse af dit helbred. Forsøg at bruge et bestemt lægemiddel kun efter høring af en specialist. I tilfælde af påvisning af bivirkninger, skal du øjeblikkeligt ophøre med at tage medicinen og søge kvalificeret hjælp.

Cetrin foto

Klik for større billede.

kategori

De indsamlede oplysninger på ressourcen giver dig mulighed for at minimere tiden for at søge efter oplysninger om et bestemt stof.

Beskrivelse af cetrin

Internationalt ikke-proprietært navn på stoffet: cetirizin

Kemisk navn: [2- [4 - [(4-chlorphenyl) phenylmethyl] -1-piperazinyl] ethoxy] eddikesyre, dihydrochlorid

Doseringsformular

Tabletter, filmbelagt

struktur

Hver filmovertrukken tablet indeholder:
Aktiv ingrediens: cetirizin dihydrochlorid 10 mg
Hjælpestoffer: lactose, majsstivelse, povidon (K-30), magnesiumstearat, hypromellose, macrogol 6000, titandioxid, talkum, sorbinsyre, polysorbat 80, dimethicon.

Beskrivelse: runde bikonvekse tabletter, filmovertrukket, hvid eller næsten hvid farve, med risikabelt på den ene side.

Farmakoterapeutisk gruppe: antiallergisk middel - H1 - histaminreceptorblokerer.
ATC-kode: R06AE07

Farmakologiske egenskaber

En konkurrencedygtig histaminantagonist, en hydroxyzinmetabolit, blokerer histamin H1-receptorer. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritisk og anti-eksudativ virkning. Påvirker den tidlige fase af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i "sen" fase af en allergisk reaktion, reducerer migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler. Reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udvikling af vævsødem, lindrer glat muskelpasmer.
Eliminerer hudreaktioner på indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener såvel som afkøling (med kold urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion med bronkial astma mild.
Næsten ingen antikolinerg og antiserotonin virkning.
I terapeutiske doser forårsager det næsten ingen beroligende effekt. Virkningen af ​​effekten efter en enkeltdosis på 10 mg cetirizin, 20 minutter, varer mere end 24 timer. På baggrund af et behandlingsforløb udvikles tolerancen mod antihistaminvirkningen af ​​cetirizin ikke. Efter ophør af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Indikationer for brug

sæsonbetinget og året rundt allergisk rhinitis;
allergisk konjunktivitis;
pollinose (høfeber);
urticaria, herunder kronisk og idiopatisk urticaria;
pruritisk allergisk dermatose (atopisk dermatitis, neurodermatitis);
angioødem (angioødem).

Kontraindikationer

overfølsomhed (herunder hydroxyzin);
graviditet, amning
børns alder op til 6 år (til denne doseringsform).

Med omhu

Kronisk nyresvigt (moderat og alvorlig sværhedsgrad - korrektion af doseringsregimen er påkrævet), alderdom (reduktion af glomerulær filtrering er mulig).
Dosering og indgift
Indvendigt, uanset måltidet, uden at tygge, vaskes tabletterne med 200 ml vand.
Voksne - 10 mg (1 tab.) 1 gang om dagen eller 5 mg (1/2 tab.) 2 gange om dagen.
Børn over 6 år - 5 mg (1/2 tab.) 2 gange dagligt eller 10 mg (1 tab.) 1 gang om dagen.
Hos patienter med nedsat nyrefunktion (kreatininclearance 30-49 ml / min) ordineres 5 mg / dag (1/2 tab). Ved alvorlig kronisk nyresvigt (kreatininclearance 10-30 l / min) - 5 mg / dag ( 1/2 tab.) Hver anden dag.

Bivirkninger

Tetrin tolereres sædvanligvis godt. I nogle tilfælde mulig: døsighed, tør mund; sjældent - hovedpine, svimmelhed, migræne, ubehag i mavetarmkanalen (dyspepsi, mavesmerter, flatulens), allergiske reaktioner (angioødem, udslæt, urticaria, kløe).
overdosis
Symptomer (forekommer ved en enkeltdosis på 50 mg) - tør mund, døsighed, urinretention, forstoppelse, angst, irritabilitet.
Behandling: gastrisk skylning, udnævnelse af symptomatiske lægemidler. Der er ingen specifik modgift. Hæmodialyse er ikke effektiv.
Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion
Farmakokinetisk interaktion med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, diazepam og glipizid blev ikke påvist.
Den fælles aftale med theophyllin (400 mg / dag) fører til et fald i den samlede clearance af cetirizin (kinetikken af ​​theophyllin ændres ikke).
Myelotoksiske lægemidler øger lægemidlets hæmatotoksicitet.

Særlige instruktioner

Med en overdosis på 10 mg / dag kan evnen til at reagere hurtigt forringes.
I anbefalede doser øger det ikke virkningen af ​​ethanol (i en koncentration på højst 0,8 g / l), men det anbefales at afstå fra brugen under behandlingen.
I behandlingsperioden skal man være opmærksom ved kørsel med køretøjer og engagere sig i andre potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget koncentration og psykomotorisk hastighed.

Frigivelsesformular

Tabletter, filmovertrukket, 10 mg. 10 tabletter i PVC / aluminium blister. På 2 blister sammen med ansøgningsinstruktionen er pakket i et pakkepap.

Opbevaringsforhold

På et tørt mørkt sted ved en temperatur ikke højere end 25 ˚C.
Opbevares utilgængeligt for børn!

Holdbarhed: 2 år.

Må ikke anvendes efter udløbsdatoen, der er trykt på pakningen.

Salgsvilkår for apotek

Tsetrin

Brugsanvisning:

Priserne i onlineapoteker:

Det internationale navn er Cetirizine.

Farmakologiske virkninger og farmakokinetik af tsetrin

Cetrin - er en histaminantagonist, der blokerer H1-histaminreceptorer. Den aktive bestanddel er cetirizin. Cetrin er vist som en profylaktisk mod allergiske reaktioner såvel som at lette deres forekomst. Det har antipruritisk og antiexudativ virkning. Det har en effekt på allergiske reaktioner på et tidligt stadium. På tidspunktet for starten af ​​en allergisk reaktion begrænser lægemidlet frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer. Tsetrin forhindrer vævs hævelse, lindrer spasmer af glatte muskler, reducerer kapillærpermeabilitet. Eliminerer hudreaktioner på specifikke allergener. Det har ingen antiserotoninovogo og anticholinerge virkninger. Ved overholdelse af terapeutiske doser har praktisk taget ingen beroligende effekt. Efter en enkelt dosis af lægemidlet observeres virkningen af ​​effekten, cirka halvdelen af ​​patienterne, efter 20 minutter efter 1 time hos 95% af patienterne. Virkningen af ​​lægemidlet varer mere end 24 timer. Når terapeutisk behandling ikke udvikler tolerance over for antihistaminvirkningen af ​​lægemidlet. Efter behandling varer virkningen af ​​lægemidlet op til 3 dage.

Cetrin absorberes godt i mavetarmkanalen. Tager stoffet med mad påvirker ikke absorptionen. Den maksimale koncentration af cetirizin i blodet forekommer inden for 1 time efter at have taget lægemidlet og er lig med 0,3 μg / ml. I en mindre grad metaboliseres stoffet i leveren. Halveringstiden for eliminering er cirka 10 timer, hos ældre patienter op til 12 timer, hos børn ca. 6 timer. Lægemidlet udskilles hovedsageligt i urinen.

vidnesbyrd

Anbefalet brug Tsetrin for:

  • året rundt og årstidens rhinitis og conjunctivitis af allergisk oprindelse;
  • urticaria, herunder kronisk urticaria;
  • høfeber;
  • allergisk dermatitis;
  • hudsår;
  • angioødem;
  • atopisk bronchial astma (i kompleks terapi).

Kontraindikationer Tsetrina

  • overfølsomhed overfor cetirizin
  • graviditet;
  • amning.

Ved brug af Tsetrin af personer med kronisk nyresvigt, og også patienter i høj alder og børn, er det nødvendigt at være forsigtig. Der er ikke modtaget nogen anmeldelser om behandling af børn under et år gammel af Tsetrin.

Graviditet og amning

Cetrin er som sine modparter ikke anbefalet til brug af gravide kvinder og ammer.

Bivirkninger

Bivirkninger af tsetrin kan udtrykkes i form af døsighed, tør mund, mindre ofte i form af hovedpine, svimmelhed, migræne, forstyrrelser i mave-tarmkanalen, allergiske reaktioner.

Overdose tsetrinom

Symptomer på overdosering kan forekomme med en enkeltdosis på 50 mg. Overdosering manifesteres af tør mund, døsighed, forsinket vandladning, forstoppelse, angst, øget irritabilitet. Det behandles ved maveskylling, symptomatisk behandling. Der er ingen modgift. Virkningen af ​​hæmodialyse er ikke blevet bekræftet.

Tsetrin dosering og brugsanvisning

Cetrin tages oralt i form af en tablet, vaskes ned med vand, opløst i vand i form af dråber.

Dosering til børn over 6 år og voksne - en gang dagligt 10 mg af lægemidlet eller 2 gange dagligt 5 mg. Børn fra 2 til 6 år, halvdelen af ​​den voksne dosis. Børn fra et år til to, 2 gange om dagen, 2,5 mg (5 dråber). Patienter med nedsat nyrefunktion 5 mg - en gang dagligt. Ved alvorlige former for kronisk nyresvigt er Tsetrin vist i 5 mg en gang hver 48 timer.

Særlige instruktioner

Ifølge de opnåede anmeldelser kan cetrin i doser på mere end 10 mg pr. Dag have en virkning på at reducere reaktionshastigheden. I forbindelse med denne instruktion anbefales Cetrin at være særlig omhyggelig i løbet af behandlingsperioden for dem, der kører bil. Inden for de anbefalede doser øger stoffet ikke virkningen af ​​ethanol. Det anbefales dog ikke at anvende ethanol under behandling med analoger af Tsetrin.

Tsetrin interaktion

Der er ikke etableret nogen signifikant farmakokinetisk interaktion mellem cetrin og cimetidin, pseudoephedrin, azithromycin, glipizid, ketoconazol, diazepam, erythromycin.

Samtidig brug med theophyllin fører til et fald i clearance af cetirizin uden at ændre teofyllinkinetikken.

Opbevaringsforhold

Cetrin opbevares på et tørt, mørkt sted uden for børns rækkevidde. Opbevar lægemidlet bør være ved stuetemperatur ikke over 25 ° C.

Zetrin: priser i onlinepoteker

Tsetrin 10mg N20-fane. filmcoated

Cetrin tabletter 10 mg 20 stk.

Tsetrin-fanen. p.o 10mg n20

Cetrin 10 mg 20 tabl

Tsetrin tbl p / pl / o 10mg №20

Tsetrin 10mg N30-fane. filmcoated

Tsetrin-fanen. p.p.o. 10mg n30

Cetrin 10 mg 30 tabl

Cetrin tbl p / pl / o 10mg №30

Oplysninger om lægemidlet er generaliserede, er tilvejebragt til orienteringsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvbehandling er sundhedsfarlig!

Vores nyrer er i stand til at rengøre tre liter blod om et minut.

For at sige selv de korteste og enkleste ord, vil vi bruge 72 muskler.

Den højeste kropstemperatur blev registreret i Willie Jones (USA), der blev optaget på hospitalet med en temperatur på 46,5 ° C.

Hvis din lever stoppede med at virke, ville døden være sket inden for 24 timer.

Ud over mennesker lider kun en levende væsen på planet Jorden - hunde af prostatitis. Dette er virkelig vores mest loyale venner.

Ifølge mange forskere er vitaminkomplekser praktisk talt ubrugelige for mennesker.

Under drift bruger vores hjerne en mængde energi svarende til en 10 watt pære. Så billedet af en pære over hovedet i øjeblikket af fremkomsten af ​​en interessant tanke er ikke så langt fra sandheden.

Hostmedicin "Terpinkod" er en af ​​de bedste sælgere, slet ikke på grund af dets medicinske egenskaber.

Allergiforbrug i USA alene bruger mere end 500 millioner dollars om året. Tror du stadig, at en måde at endelig besejre en allergi på bliver fundet?

I Storbritannien er der en lov, hvorefter en kirurg kan nægte at udføre en operation hos en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for kirurgi.

I et forsøg på at trække patienten ud, går læger ofte for langt. For eksempel, en bestemt Charles Jensen i perioden fra 1954 til 1994. overlevede over 900 neoplasm fjernelse operationer.

Mange stoffer blev markedsført som lægemidler. Heroin, for eksempel, blev oprindeligt markedsført som et middel til baby hoste. Og kokain blev anbefalet af lægerne som anæstesi og som et middel til at øge udholdenhed.

Millioner af bakterier fødes, lever og dør i vores tarm. De kan kun ses med en stærk stigning, men hvis de kommer sammen, vil de passe i en almindelig kaffekop.

Når kærester kysser, mister hver af dem 6,4 kalorier pr. Minut, men samtidig udskifter de næsten 300 typer forskellige bakterier.

Den første vibrator blev opfundet i det 19. århundrede. Han arbejdede på en dampmotor og var beregnet til at behandle kvindelig hysteri.

I et forsøg på hurtigt at helbrede barnet og lindre hans tilstand glemmer mange forældre sund fornuft og fristes til at prøve folkemetoder.

TSETRIN

  • Indikationer for brug
  • Anvendelsesmåde
  • Bivirkninger
  • Kontraindikationer
  • graviditet
  • Interaktion med andre lægemidler
  • overdosis
  • Frigivelsesformular
  • Opbevaringsforhold
  • struktur
  • derudover

Den aktive bestanddel er en metabolit af hydroxyzin Tsetrina - cetirizin (blokerende H1-histaminreceptor, en kompetitiv antagonist af histamin). Cetirizin reducerer sværhedsgraden og forhindrer udviklingen af ​​allergiske reaktioner. Har antiexudative og kløestillende virkning, hæmmer frigørelsen af ​​proinflammatoriske mediatorer af den allergiske senfasereaktionen, hæmmer forekomsten af ​​histamin-induceret tidlige fase af det allergiske respons, reducerer permeabiliteten af ​​kapillærerne, reducerer migrationen af ​​neutrofiler, basofiler og eosinofiler, undertrykker glat muskelkramper. Det er også i stand til at fjerne hudreaktioner på: køling (i tilfælde af allergisk urticaria til forkølelsen), indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener. I tilfælde af bronchial astma mild reduceres histamininduceret bronkokonstriktion.

Antiserotonin og anticholinerge virkninger er ubetydelige. Fremkalder ikke sedation, når der tages terapeutiske doser. Effekten af ​​Tsetrin efter at have modtaget engang 10 mg af lægemidlet udvikler sig hos 50% af patienterne efter 20 minutter, 95% - efter 1 time. Virkningen af ​​lægemidlet varer 1 dag. Tolerance til stoffets antihistamin effekt i løbet af behandlingen udvikler sig ikke. Efter seponering af lægemidlet varer virkningen i 3 dage.

Cetirizin absorberes hurtigt fra mave-tarmkanalen. Efter 60 minutter observeres den maksimale koncentration i blodplasmaet. Tager stoffet under et måltid ændrer ikke evnen til at absorbere, men udvikler et fald i den maksimale koncentration med 23%.
Den maksimale koncentration af cetirizin, når der tages 10 mg af lægemidlet en gang om dagen i 10 dage, er 310 ng / ml (30-75 minutter efter indgivelse). 93% af den indgivne dosis er bundet til blodproteiner, hvilket er en konstant værdi i tilfælde af en stofkoncentration i området 25-1000 ng / ml. Observerede lineære ændringer i farmakokinetiske parametre ved behandling med cetirizin i en dosis på 5-60 mg. Distributionsvolumen er 0,5 l / kg. Systemisk clearance - 53 ml / min.

En lille mængde af et stof metaboliseres i leveren ved 0-dealkylering og danner således en inaktiv farmakologisk metabolit. Andre H1-histaminreceptorblokkere metaboliseres i leveren med deltagelse af cytokrom P450. I kroppen er ikke kumuleret. Det trænger ind i modermælken.
Det udskilles uændret (2/3 af den administrerede dosis) af nyrerne, med afføring 10%. Hos voksne er halveringstiden 7-10 timer. Ved børn i barndommen (fra 6 til 12 år) er halveringstiden 6 timer.

Halveringstiden forlænges med 50%, når den anvendes hos ældre patienter, mens den systemiske clearance af lægemidlet er 40% på grund af et fald i nyrefunktionen.

I tilfælde af nedsat nyrefunktion med kreatininclearance mindre end 40 ml / min er der et fald i clearance af cetirizin med en forøgelse i halveringstiden. Den samlede clearance af cetirizin hos patienter, der har kronisk hæmodialyse, reduceres med 70% og udgør 0,3 ml / min / kg og halveringstiden øges 3 gange. Derfor er en ændring i indgivelsesmåden af ​​lægemidlet påkrævet. Hæmodialyse udskilles praktisk talt ikke. Der er en stigning i halveringstiden for lægemidlet med 50% og et fald i total clearance med 40% hos patienter med leverinsufficiens (kolestatisk, hepatocellulær eller galde cirrhose). Sådanne patienter kræver kun dosisjustering i tilfælde af samtidig reduktion i glomerulær filtreringshastighed.

Indikationer for brug

• Året rundt, sæsonbetinget allergisk konjunktivitis og rhinitis;
• allergisk dermatose (i kompleks terapi)
• kronisk tilbagevendende urticaria
• angioødem
• atopisk dermatitis (i kompleks terapi)

Anvendelsesmåde

Tsetrin tabletter er beregnet til indtagelse, med en lille mængde vand.
For børn over 12 år og voksne - 1 tablet (10 mg) en gang dagligt.
For børn over 6 år - ½ tablet (5 mg) 2 gange om dagen.
I tilfælde af nedsat nyrefunktion nedsættes dosis til ½ tabletter pr. Dag (5 mg).
Behandlingsforløbet er 1-4 uger. Ved kroniske lidelser kan terapi fortsættes i op til 6 måneder.

Bivirkninger

Centralnervesystem: døsighed, svimmelhed, hovedpine, ændring i smagsoplevelse, søvnløshed, hyper- og hypostesi, migræne, tremor, agitation, depression.
Mave-tarmsystemet: tør mund, dyspeptiske symptomer, stomatitis, misfarvning af tungen, gastritis, unormal leverfunktion, anoreksi.
Kardiovaskulær system: takykardi, arteriel hypertension.
Andre: Faryngitis, urinretention, artralgi, myalgi.
Allergiske reaktioner er mulige.

Kontraindikationer

• Graviditetsperioden og amning
• Overfølsomhed over for Cetrin, til hydroxyzin;
• alder op til 6 år (i dette tilfælde anbefales udnævnelse af Tsetrin i sirup).

graviditet

Kontraindiceret under graviditet og amning. Det trænger ind i modermælken.

Interaktion med andre lægemidler

Det ordineres med forsigtighed i kombination med sedativer. En overdosis kan opstå som følge af ophobning af cetirizin i kombination med theophyllin (på grund af et fald i clearance af cetirizin).
Der blev ikke fundet andre klinisk signifikante interaktioner.

overdosis

Symptom overdosering i tilfælde af forsætlig eller utilsigtet overdosis er døsighed. Tremor, hjertebanken, urticaria, urinretention, kløe er også mulig. På baggrund af behandlingen udføres der forskning på funktionerne i hjerte-kar-og respiratoriske systemer. Efter at have taget en høj dosis Cetrin, forårsager de opkastning, mavesaft udføres, enterosorbenter er ordineret, afføringsmidler. I tilfælde af alvorlige symptomer på hjerte-kar-og åndedrætssystemer, symptomatisk behandling. Der er ingen specifik modgift.

Frigivelsesformular

Tabletter, filmbelagt. 10 mg cetirizin i 1 tablet. I blisterpakningen med 20 tabletter.

Opbevaringsforhold

På det mørke sted ved en temperatur på 25 ° C.

struktur

Aktivt stof: cetirizin.
Hjælpestoffer: majsstivelse, lactose, hypromellose, macrogol 6000, povidon, renset vand, magnesiumstearat, polysorbat 80, titandioxid, renset talkum, sorbinsyre, dimethicon.

For Mere Information Om Typer Af Allergi